úterý 13. září 2011

Modelovací hlíny a tmely - část druhá - Polymerové hmoty

Polymerové hmoty se zásadně liší od dvousložkových tmelů tím, že pro finální vytvrzení vymodelovaného výrobku je potřeba jeho zapečení v kuchyňské troubě - (pozor! Nepoužívejte mikrovlnnou troubu, resp. mikrovlny!). Snad právě tak se dá vysvětlit i označení polymerových hmot jako polymerové hlíny. Jenže pro zapečení keramických hlín je potřeba teplota více než 1200°C. A podobnou teplotu z kuchyňské trouby nedostaneme. Pro zapečení polymerové hmoty je pak dostačující teplota kolem 130°C (SuperSculpey).
 
Samotné zapékání není vůbec těžké. Poprvé jsem se toho také obával, ovšem je to stejně složité jako ohřátí vody v konvici. Já sám si věci, které chci zapéct, dávám postupně na menší plech. Jakmile je zaplněný, umístím ho do roztopené trouby. Nezapečené věci jsou stále citlivé na dotek a takto je dostatečně ochráním.

Vlastnost polymerových hmot, která mě doslova nadchla, je fakt, že dokud hlínu nezapečeme, můžeme s ní stále pracovat. Zatímco pokud jsme do určité doby (většinou méně než hodina) nezpracovali rozmíchaný dvousložkový tmel, tak  prostě a jednoduše zatvrdl. Polymerovou hmotu může nechat na stole třeba čtrnáct dní a pokud si vlastní neopatrností neponičíme vymodelovanou část, můžeme na výrobku stále pracovat.

Další výhodou je to, že můžeme opakovaně (třikrát určitě, to mám vyzkoušeno) zapékat jednu věc – tedy můžeme si vyrobit základ, na kterém dále pracujeme. Stejně tak mám i vyzkoušeno, že můžeme na zapečený základ použít například Duro (viz. dříve) a celý výrobek pak můžeme zapéct. Dvousložkový (a dříve vytvrzený) tmel to vydrží – viz. Připojený obrázek. Navíc případné prasklinky není těžké opravit.

Druhy polymerových hmot

Jaké polymerové hmoty můžeme koupit? Pro vlastní skulptění figurek se nejčastěji používá hmota FIMO a Super Sculpey, resp. Super Sculpey Firm.  Navíc je velkou výhodou, že výrobky Sculpey i Fimo můžeme sehnat na našem trhu za velmi dobré ceny v nabídce firmy Decodance – a to i v porovnání s ebayem!

Právě hmota Super Sculpey a Super Sculpey Firm jsou to nejlepší – nejen podle mého názoru – to nejlepší, co se dá na trhu sehnat. Velmi časté je smísení Super Sculpey a Super Sculpey Firm v poměru 50:50. Získáme tak hmotu, se kterou se lépe pracuje. Samotná Super Sculpey (já místo ní používám Sculpey – Living Doll – hlavně proto, že ji mám, navíc se mi s ní dobře pracuje – na fotografii růžová hmota) je měkčí než šedá Super Sculpey Firm.

Pro vyhlazování se hodí štětec a – jak mi bylo poraděno – White Spirit. Obyčejná voda příliš dobře nefunguje. Pokud zjistíme, že je hmota příliš rozměklá, je dobré ji dát vychladnout do chladničky.

Závěrem musím říci, že polymerové hmoty poměrně radikálně změnily můj přístup k vlastnímu skulptění. Dříve jsem jednoznačně upřednostňoval dvousložkový tmel Magic Sculp a Duro. Nyní základem mého skromného skulptění je naopak Super Sculpey a Magic Sculp a Duro mám pro ‚strýčka Příhodu‘. Rozhodně doporučuji mít v zásobě všechny výše uvedené hmoty.

Žádné komentáře:

Okomentovat