úterý 3. června 2014

Gellso maluje Rudela (Gellso paints Rudel)


Grant 'Gellso' Gellatly patří mezi figurkáře, jejichž styl se mi obzvláště líbí. Když jsem jeho poprvé viděl na Planet Figure, nenapadlo mě, že bych měl tu možnost fotky jeho prací vystavit na tomto blogu. Ovšem stalo se. Nebylo by tomu tak, kdyby mi s jeho oslovením offo nepomohl. (Ještě jednou díky moc, Palo.) 

Radost mám o to větší, že se jedná o bustu, kterou právě offo (tak ho tu prezentuji, takže zůstanu u přezdívky) vymodeloval. Musím se přiznat, že jsem si chvílemi, když jsem psal články o jeho sculptech, říkal, že to možná někomu může připadat jako nějaké přehnané vychvalování. Jenže pokud se podíváte na následující fotografie, snad se mnou budete souhlasit. Platí tedy, že lze hezky namalovat i špatně vymodelovanou bustu a to samé platí i opačně.   Jenže v tomto případě se zkrátka stalo, že opravdu pěkně vymodelovaná busta našla stejně kvalitního malíře. Zkrátka malovat věci, které vymodeloval offo, je radost. 

A jak Gellso postupuje? Ptal jsem se ho a byť většinu namaluje akryly, konkrétně akryly Vallejo, tak oleje Windsor & Newton používá na malování pokožky, v tomto případě tváře. Někdy používá i inkousty a na malování kovů pak barvy Citadel (Games Workshop). 




It's grat plaesure for me to welcome here Mr. Gellatly 'Gellso' GrantHe's painted great offo's bust from the KNIGHTS CROSS HOLDERS OF WW2 range by Mitches Military Models. Gellso's using mostly Vallejo acrylics; Windsor & Newton oils  for the flesh. Great (in my opinion) Games Worshop paints and printers inks for mettalics. For me it's a special occasion because you can see painted Hans-Ulrich Rudel bust now. The bust I've already presented. Hope you like it, too.





BTW: Many thanks to offo who helped me to contact Grant. Thanks!




Kde koupit / where to buy


Mitches Military Models



Příště / next

Albrecht Brandi

neděle 1. června 2014

Borek Sculpts: Skytský válečník (Scythian Warrior)


Skytové bylo označení kočovných kmenů iránského původu, kteří v dobách své největší slávy obývaly rozsáhlé území dnešní Ukrajiny a Ruska, kam právě byli vytlačeni z Íránu. V šestém století před naším letopočtem byli Skytové významnou vojenskou a politickou silou tehdejšího světa. Na území dnešního Krymu se dostávali do vojenského střetu s římskými legiemi, na vlnách Černého moře  pak přepadali osady řeckých obchodníků. V průběhu prvního století před naším letopočtem byla jejich moc výrazně zmenšena konkurenčními kmeny, aby nakonec byly zbytky skytské říše zničeny kmeny Gótů a Hunů během stěhování národů během 3 století našeho letopočtu.

The Scythians were Iranian nomadic tribe who were residents of large areas in the central Eurasian steppes from 7th century BC up until the 4th century AD when they were defeated by the Huns and Goths. 

They were very good warriors, They defeated Persians and were successful in their raids. The Scythians were well known by ancient Romans, too because their legions were quite often in war with them. 







Skytský válečník, kterého Borek vymodeloval, je z dvousložkového tmelu Magic Sculp. Ovšem když jsem se s ním na konci týdne bavil, tak byl velmi mile překvapen z vlastností tmelu Super Sculpey FIRM. Ovšem o tom až jindy. 

Podle  svých slov je každá jeho figurka z 90-95% vymodelována, tedy přidává hmotu, zatímco zbytek opracovává skalpelem, případně podobnými nástroji. Pokud například znáte Američana *) Allana Balla, tak ten naopak své figurky takřka kompletně vyřezává (carving) ze zatvrdlých polotovarů.




Borek is using two-part putty such as Magic Sculp. Well, when we were talking this Friday, he was very surprised how nice material polymer mass Sculpey is. He's sculpting about 90-95% of each of his figure.

*) - oprava:
 
Milan mě upozornil,na faktickou chybu. Tedy že Allan Ball není Američan, ale Angličan žijící ve Švýcarsku. Díky moc za upozornění. Kdybych se obtěžoval a přečetl si jejich info, nemuselo se to stát. I proto ještě jednou díky moc a omluva všem, koho to zmátlo.

pokračování příště / to be continued

pátek 30. května 2014

offo & Ivan Nikitovič Kožedub (offo & Ivan N. Kozhedub); scale: 1/9

Já sám pilot nejsem a přiznám se, že patřím mezi tu skupinu lidí, kteří rádi stojí nohama na zemi. Snad o to více - stejně jako jejich současníci - obdivuji vojenské piloty. Nechci nijak zlehčovat zásluhy a odvahu současných vojenských pilotů, ovšem ve vzdušných soubojích druhé světové války piloti neměli pro vzdušný boj k dispozici řízené rakety, stíhací letouny rychlejší než vzduch... Aby zkrátka mohli nepřítele sestřelit, museli se k němu přiblížit na vizuální vzdálenost. Riskovali tak do značné míry že to oni budou sestřeleni, ne jejich cíl. Snad i proto se může zdát, že nad bojišti létal stíhací pilot, kterému se bylo lepší vyhnout a neútočit na něj. Pokud jste tedy byli dalším stíhacím pilotem. V případě, že byste na jeho poměrně jasně zbarvenou (ke konci války; jednalo se o Lavočkin La-7) stíhačku přesto zaútočili, mohli byste vzápětí hovořit o štěstí, že se z vás nestala na trupu této La-7 další hvězdička znamenající úspěšný sestřel, případně že se vám alespoň otevřel padák. A bylo jedno, zda jste pilotovali ke konci války již zastaralé německé letadlo Junkers Ju-87 Stuka, Fw 190, 'zázračnou' zbraň Třetí říše, tedy proudový Messerschmitt Me 262, či americký North American P-51 Mustang. Byla zkrátka válka a vy jste v důsledku pomatení mysli zaútočili na nejúspěšnějšího pilota nejen Sovětského svazu, ale i všech spojeneckých armád, který ve 320 bojových misích dosáhl celkem 62 samostatných sestřelů. Tedy šanci, že vyváznete z následujícího souboje jste sice měli, ale opravdu nijak velkou. Tím pilotem byl totiž Ivan Nikitovič Kožedub a nelze se ani na vteřinu divit, že právě jeho si offo vybral jako prvního nositele nejvyššího sovětského vyznamenání Hrdina Sovětského svazu.

War is war. There's nothing good at any war. You risk your own life but if your're defending your country, you know it's what you have to do (or you hope you'll be courageous enought to be able to fight). For the bravest of all their countries has got a special valuations - Victoria Cross, Medal of Honor and Hero of the Soviet Union. The best allied fighter pilot who achieved 62 victories and is the best Soviet and Allied fighter pilot - 'Ace od Aces'. This man was Ivan Nykytovych Kozhedub and offo chose him as the very first of the three Hero of the Soviet Union beares.



Busta je opět vymodelováná ze směsi polymerové hmoty Sculpey FIRM a FIMO. Detaily jako jsou medaile, jsou pak z hmoty bílé Mass!. Opravdu mi to nedá, aby se nepozastavil nad tím, že kvalitou ztvárnění tváří se offo (a není to jen můj názor) zařadil mezi světovou špičku. Pokud si prohlédnete již zmíněné detaily, ani v tom offo nijak nezaostává. Někdo mu snad - nijak ve zlém - svým způsobem vyčítá ztvárnění drapérií, tedy látek, ovšem pokud se nad tím trošičku zamyslíte, zjistíte, že když uvidíte bustu, kterou vymodeloval právě offo, takřka ihned ji poznáte. Osobně jsem pak více než rád, že na tomto blogu vám, čtenářům tohoto blogu, budu moci v dohledné době představit namalované busty, které právě offo vymodeloval a dosud zde byly k vidění 'jen' jako tzv. master. Tedy vzor, který je následně zaformován a z této formy vznikají komerční kopie.Tímto malířem pak bude pan Gellatly 'Gellso' Grant (ten chlapík na obrázku je Keanu Reeves z filmu Constantine, herec, sice také známý, ale zda maluje figurky, netuším) jehož práci můžete znát například z webu Planet Figure.
 




Bust of Kozhedub is as any previous busts by offo. Well, I think it's even better - face is better and better, all the details such as medals are sculpted so well you just know what it is. In the box with the bust you'll find (smaller) copy of the Hero of the Soviet Union star. What is quite special and I'm happy I can announce it is that you'll see painted busts by well-known painter (for example from the Planet Figure website) Mr. Gellatly 'Gellso' Grant.


čtvrtek 29. května 2014

Ateliér Davida Lemona (In the studio of David Lemon)



Zajímavé video od Davida Lemona. Ukazuje zde nejen nástroje, které používá při modelování, ale i další pomůcky. Pokud si pozorněji prohlédnete modelovací nástroje, určitě vám neunikne, že nejsou vůbec vyčištěné, kousky hmoty jsou na nich  jasně vidět. Pokud si však uvědomíte, že používá hmotu, která na vzduchu netvrdne a zůstává stále stejná (viz. Chavant), uvědomíte si, že se o nic nejedná a je to jen volba DL, protože nástroje je možné snadno kdykoli vyčistit. Dokonce i po letech. Pokud byste to samé udělali (tedy vlastně neudělali, mluvíme o vyčištění modelovacího nástroje), pak byste riskovali jednak velmi pravděpodobné poškození nástroje, navíc hrot nástroje musí být vždy perfektně vyčištěný, jinak se s ním nedá seriózně pracovat.  
 
Latest video by David Lemon. He's been with a camera in his studio. You may notice his tools covered with modelling clay. It's OK because he's using  a plasticine clay. It stays soft and workable for years so it's easy to clean the clay anytime you want. If you use any kind of two part epoxy putty (Milliput, Duro etc.) don't forget to clean up your tool before (!) it dries out. Otherwise you risk destroying your tool.

pondělí 26. května 2014

Robot - opice (APE the Robot) 28mm

Kdo přemýšlel nad tím, co má být ono pupkaté cosi, myslím, že ho nenapadlo, že to je opice. Tedy opice... robot - opice. Podnětem pro tuto figurku byla soutěž, kterou vypsali na blogu Massive Voodoo. Jedním z požadavků bylo, aby soutěžící udělal vlastního robota z komerční stavebnice, figurky. Jednak jsem to okamžitě zavrhl z toho  důvodu, že - byť jsme v EU - konečné poštovné co ČR je zhruba polovina figurky. Tím druhým důvodem bylo, že si dokáži udělat vlastního robota. Tedy myslel jsem si to. Proto jsem se do robota pustil. Přiznávám, že mě to pohltilo tak moc, že jsem odsunul Tau bojovníka stranou. Sice jen v rámci jednoho stolu, ale přesto. Postup času jsem si řekl, že by z toho mohl být i zajímavý příspěvek.

My latest sculpting project is a being with huge belly... I'm sure you know it from latest video. MV blog announced a competiton for best robot what is built from a kit. Spanish kit, I think. Well, postage costs are high for it and - and that's the main reason - I was sure I can build better robot.

Jedná se sice o zcela vymyšlený, říkejme sci-fi projekt, jenže přišel jsem u něj na pro mne velmi zajímavou věc využitelnou u modelování jakéhokoli námětu. Předtím jsem si totiž sice vždy sehnal podklady pro modelování té které věci, v rámci možností jsem se i vždy snažil si postup promyslet, jenže i tak se mi stávalo, že jsem se v určitou chvíli jednoduše zarazil a nevěděl jsem, jak dál. Nevěděl jsem, co to vlastně dělám. Přetrhla se mi nit, či jak to správně říci. U této figurky se mi to nestalo a jelikož ji mám již v základech figuru skoro hotovou, troufnu si říci, že ani nestane. Práce mi jde velmi rychle od ruky. Když jsem se nad tím zamyslel, tak jsem zjistil, že je to proto, že jsem se na celou figurku od samého začátku podíval jako na celek. Pokusil jsem se totiž vytvořit jednoduchý příběh. Tedy v jakém prostředí se figura pohybuje, co dělá. Nezáleží na tom, že je smyšlená. Zjistil jsem totiž, že u všech dalších rozpracovaných (a zamýšlených) projektů je to to samé. Náhle mi totiž odpadly veškeré dohady o tom, co a jak udělat, nař nezapomenout. Pomohl jsem si také obrázkem, jednoduchou skickou - malíř promine. Jak vidíte, nejedná se shodný předobraz s tím, co modeluji. Načrtl jsem si tento obrázek ještě předtím, než jsem začal modelovat. Pomohl mi ujistit se o tom, že je možné figurku udělat tak, jak mě napadlo. Možná vám to přijde jako to, že jsem objevil Ameriku. Abych se přiznal, tak objevil. V minulosti jsem totiž o něčem podobném neuvažoval, jen když jsem si kreslil nějaký obrázek. V modelování nikdy. Jenže je to jako s fotografií, momentkou. Člověk, věc, která na ní je zachycená, vypovídá nejen o sobě, ale i okolí a  o své minulosti. Tedy pokud to otočím, tak to vše je třeba zachytit, pokud se pokouším modelovat. 

skica / sketch
When I was thinking how to sculpt my robot, I realized that creating very simple world of it (where it lives, how it moves, hunts...) helped me imagine how to sculpt it. That's why I drew a simple picture of it. It was a great help for me. It accelerated my work a lot. The best of it is that you can do it if you work on sci-fi project, fantasy stuff, historical soldier... Now I know it's important to know not only what I sculpt but even have to know where it came from.

     

sobota 24. května 2014

pátek 23. května 2014

offo & Audie Leon Murphy


Audie Leon Murphy patřil mezi americké vojáky, kteří během druhé světové války získali nejvíce vyznamenání a dalších ocenění. Murphy však nezískal jen jevyší americké ocenění za odvahu, tedy medaili cti, ale za odvahu získal i belgická a francouzská vyznamenání.

Není proto divu, že právě jeho si offo zvolil jako toho nejlepšího kandidáta na bustu nositele Medaile cti. Nutno podotknout, že ji získal ve svých devatenácti letech a dá-li se o někom říci, že má mladistvě vyhlížející tvář, byl to nepochybně Audie Murphy. Snad proto se offovi nemodeloval až tak lehce. Přeci jen platí, že mnohem lépe se ztvárňují výrazné rysy tváře. A nemyslím tím jen jizvy, vyražené oko… Mimochodem za zranění se v americké armádě uděluje tzv. ‚Purpurové srdce‘. I to mimochodem Murphy získal. V jeho případě platí, že medailí a vyznamenání měl opravdu hodně.

Všechna z nich byla zasloužená, doslova vykoupená krví. Není proto překvapující, že trpěl post-traumatickým syndromem – vyskytla se u něj nespavost úzkost, zvracení, obavami z války….  Nic z toho ho však nepřimělo k tomu, aby své úzkosti utápěl v alkoholu, drogách. Snažil se i pomáhat veteránům z dalších válek – tedy v Koreji, Vietnamu… Nepochybně mu v tom pomáhalo i to, že měl nejen autoritu jako voják, ale že se stal i známým hercem. Pravdou také je, že na sklonku života se dostal do finančních problémů. Přesto však odmítl svou účast v televizních reklamách propagujících alkohol a cigarety. Zemřel při nehodě soukromého letadla v roce 1971.




Audie Leon Murphy (20 June 1925 – 28 May 1971) was one of the most decorated American combat soldiers of World War II. He recieved eceiving every US Army military combat award for valor. Well, not even US - he recieved as well as French and Belgian awards for heroism. When he was 19 he recieved american Medal of Honor.

We can say this soldier is a true hero. He didn't fight for medals, he fought for his country and - it may sounds like something stupid - and for peace. When the war was over, he returned to the USA and become famous actor especially for his roles of heroes in western movies.

He suffered with (as known in these days) post-traumatic stress disorder (PTSD) -  he could't sleep, he used to have gun under his pillow etc.. In spite of it he has never sterted drinking alcohol and in years before his death he even refused to play in commercials supported alcohol and smoking. It sould help him because he lost a lot of money. He refused it mindful of the influence he would have on the youth market.

He died in a plane crash in Virginia in 1971 shortly before his 46th birthday.





Genesis of a Primarch Mortarian The Reaper with Edgar Skomorowski


Hudba na víkend



pondělí 19. května 2014

Na stole (On the Table)

Dobrý den všem. Toto není jediná věc, na které pracuji - nechci připomínat Fire Warriora - tak je tu i tento tlusťoch. Kompletní figurka ve velikosti 28mm.


I am sculpting a bust Tau Fire Warrior and it's a main project for me. Not the only one. Another one is a full 28mm figure of this 'fat something'. (Well, I know what it should be but there's enough time to reveal it.)

neděle 18. května 2014

Velká válka - 100 let

foto: velkavalka.cz



V roce 2014 si připomínáme sto let od propuknutí konfliktu, který s sebou přinesl tolik špatného, že po jeho ukončení si lidé přáli, aby byl opravdu poslední. Jejich přání neblo vyslyšeno a této válce se přastalo říkat Velká a stala se z ní První světová válka. Přinesla s sebou však přeci jen něco dobrého - vznik samostatnéího Československa. Mimochodem na konci té druhé prezident Beneš předpověděl, že budou v budoucnu snahy o rozbití ČSR ze strany různých individuí a ať to nedopustíme. Bohužel dopustili. To však nijak nemenšuje skutečnost, že bychom si měli tento konflikt připomenout. Bez ohledu na to, zda někdo z vašich předků v této válce padl, či jinak přišel o život.

V souvislosti s tím vznikl projekt 'Velká válka 1914 -1918'. Na webové stránce velká válka naleznete mimo jiné i odkazy na muzea, instituce, ve vašem okolí, které pořádají nějakou akci připomínající sto let začátku tohoto konfliktu.

Také internetové odkazy na instituce a spolky, kde se můžete o tomto konfliktu lecos nového dozvědět.

pátek 16. května 2014

Figure Painter Magazine 13



Figure Painter Magazine 12
cena / price: Ł1.00
Formát / data format: *.pdf 
Kde stáhnout / Where to download: FPM13

středa 14. května 2014

offo a medaile cti (offo & Medals of Honor)

Menrva, Minerva, Aténa

Všechna tato jména (a nejen ta) náležela jedné ženě. Spíše tedy bohyni. Pro Etrusky byla 'bleskometnou' bohyní Menrvou. Etruskové  žili na území dnešní Itálie, konkrétně ve střední Itálii v provincii, která se vlastně díky nim (podle nich) jmenuje Toskánsko (Toscana). Menrva pro ně byla bohyní moudrosti. Od Etrusků kult této bohyně převzali Římané a byla jimi uctívána jako bohyně moudrosti, která je naučila řemeslům, umění a dalším dovednostem, jako například lékařství. Díky tomu ji Římané ztotožnili za řeckou bohyni Aténu (tu určitě znáte jako bohyni, která v anglickém filmu Souboj titánů odmítla dát Perseovi svou sovu a nechala mu ukovat sovu náhradní, kovovou).   

Protože však již v pantheonu římských bohů bylo místo bohyně války obsazeno, stala se časem z velmi uctívané Minervy bohyně vítězství (Minerva Victrix) a válečné kořisti. Místo sovy  také vyfasovala ve zbrojním skladu kopí. 

Medaile cti

Nemůžeme se proto divit, že když přemýšleli Američané jaký symbol si dát na nejvýznačnější medaili za odvahu, kterou známe jako medaili cti (Medal of Honor), zvolili si právě Minervu. Ta na medailích také symbolicky znázorňuje Spojené státy. Na medaili cti udělovanou příslušníkům letectva USA je však, snad aby se to nepletlo, vyobrazena hlava Sochy svobody, která však má symbolicky k Minervě blízko. Také totiž na medailích přestavuje Spojené státy, svobodu...

We can find goddes Minerva on the Medal of Honor. As the goddess of skills, particularly those of the hand and mind, she guided male craftsmen and warriors - that's why she's connected to the powerful Etruscan goddess Menrva. As a daughter of supreme god Juppiter, she is also identified as Greek goddess Athena, daughter of Zeus. That's why she's often portrayed with an owl, helmet, shield and aegis.   

Protože pořizovat kopie medaile cti je zakázáno, a také vzhledem k potřebě zmenšit medaile tak, aby vedle bust vypadaly jako doplněk busty, offo vymodeloval zmenšené verze jednotlivých medailí. Základem je opět směs hmot Sculpey FIRM a FIMO. Detaily vymodeloval z bílé hmoty mass! českého výrobce Koh-i-noor. Já bílou verzi této hmoty nesehnal, místo ní mám modrou a musím říci, že se mi s ní pracuje velmi dobře. Po zahřátí v dlaních měkne a stává se velmi tvárnou. Jinak zatuhne. Když ji smíchám například s výše zmíněnou hmotou Sculpey FIRM, pracuje se s ní ještě lépe. Nemohu však říci, jaký - pokud vůbec - je rozdíl mezi barevnou verzí hmoty mass! a bílou. Podle offa prý ano. Na každý pád on z ní dělá detaily a na jemnou práci je opravdu velmi dobrá. Vytvrzuje se buď uvařením, či vypálení při 130°C stejně jako Sculpey.

Making copies of the Medal of Honor is prohibited but offo made smaller versions of them. So it's a model (very detailed) of it and thanks to it these bust are something special. You can find it in every box with the bust.



Medaile cti - letectvo (Medal of Honor - Air Force)




Medaile cti udělovaná příslušníkům letectva znázorňuje pěticípou hvězdu, jejíž jeden hrot směřuje kolmo dolů. Ve středu hvězdy je zobrazena hlava Sochy svobody a zcela nejvýše je umístěn nápis 'Valor' (statečnost, odvaha).

The Air Force Medal of Honor is a gold five-pointed star with one point oriented down. In the center is head of Statue of Liberty and above is a word 'Valor'.

Medaile cti - armáda (Medal of Honor - Army)



Uprostřed pěticípé hvězdy je zobrazena hlava bohyně Minervy. Kolem hlavy je nápis 'UNITED STATES OF AMERICA'. Nad hvězdou je opět nápis 'Valor', na kterém sedí orel - pozn.: podle pravidel české heraldiky má orel hlavy dvě, zatímco orlice hlavu jednu, byť ve světě by byla jinak ta samá figura považována za jednohlavého orla. 

Army Medal of Honor is a five-pointed star with (again) one point down. There is a a head of goddes  Minerva in the center of the star. There is an eagle sitting on the word 'Valor',

Medaile cti - námořnictvo a pobřežní stráž (Medal of Honor - Navy, Marine & Coast Guard)



Tato medaile je opět pěticípá bronzová hvězda zobrazující stojící bohyni Minervu, která zde symbolizuje Spojené státy. 

A five-pointed bronze star in the centre with goddess Minerva (who personifying USA).



pátek 9. května 2014

Historické války 2.

Pokud jsem u prvního číla nového časopisu neskrýval nadšení z toho, že podobný časopis na trhu je, mohl si jistě mnohý z vás říci, zda to myslím vážně. Přeci jen tak nadšená recenze... Jenže ano, myslel jsem to vážně, navíc z toho nic nemám. Jen tedy ten časopis, který jsem si koupil.  Stál ovšem za to.

Mezitím uběhly dva měsíce a v prodeji je druhé číslo. Snad i pod dojmem prvního čísla jsem byl opravdu zvědav, zda se redaktorům podařilo navázat tam, kde minule skončili. Časopis jsem si tedy samozřejmě ihned koupil a začal listovat. Když se listování zvrhlo ve čtení, tak jsem si řekl, že se navázat docela podařilo. A šel jsem si uvařit kafe. Přeci jen se mi pak čte lépe. Časopis totiž stejně jako jeho starší bratr za přečtení stojí od první do poslední stránky. To se mi u jiných časopisů nestává.

V časopise jsou rubriky, které mne zaujaly již minule -  Obrazová encyklopedie, Chladné zbraně, Palné zbraně, Duel... nově zde nalezneme Loďstvo, konkrétně čánek věnovný 'neporazitelné' španělské flotile, která vyplula v roce 1588 z lisabonského přístavu a které Angličané, abych tak řekl, vyprášili plachty. 

Dostalo se i na Čechy, konkrétně na vojáky Karla IV. - mimochodem netuším, proč se neustále v tomto národě nacházejí existence, které říkají, jak si Češi nic dobrého nezaslouží, že to jsou zbabělci, co se nikdy nikde nebránili, nebojovali... Přitom je to ale tak, že v každém století nalezneme důkazy o pravém opaku. Dokonce již i v tom našem. V časopise se však dočtete o těch ze století čtrnáctého.

Samozřejmostí jsou i výborné fotografie a reprodukce více či méně známých kreseb, mapek... Vlastně mě tak napadá, že jediné, čím si nejsem jistý, je to, zda se jedná o samozřejmost. Přeci jen je to teprve druhé číslo. Uvidíme u dalšího, které by mělo vyjít na konci června. U tohoto nemám jinou možnost, než dát opět plné hodnocení. Je totiž faktem, že zatímco minule jsem mluvil o podařeném časopise, resp. článku a zdraví škodlivém hollywoodském spektáklu na téma 'Tři mušketýři', něco obdobného nalezneme i tentokrát. Zajímavý článek (nechte se překvapit, nebudu ani naznačovat) o hoších z Théb, kteří porazili Spartu. Nu a v kinech (pokud to tedy v histericky krátké době nešlo rovnou na DVD) film 'Herkules: Zrození legendy', který si ve filmové databázi CSFD.cz drží nezasloužených 35%. Raději než utrácet za vstupenky, datové nosiče, na podobné filmy (já tu chybu udělal, ale alespoň mohu srovnávat), je lepší si koupit druhé číslo Historických válek. Navíc to vyjde levněji. Jen tedy to kafe si musíte případně uvařit sami.

PS: Pokud ten film dokážete dokoukat do konce, dejte vědět, jak skončil. Já tolik síly v sobě nenašel. Asi jsem nakonec opravdu zbabělý Čech. Ovšem v tomto případě se za to ani trochu nestydím. Spíše naopak.

Historické války 
dvouměsíčník
stran: 50 + 4 (obálka)
cena: 59,90 Kč
jazyk: česky
10/10

čtvrtek 8. května 2014

Den matek - malujeme sklo / Mother's day - painting glass


Zdravím všechny. Když jsem přemýšlel, jak připomenout konec války v Evropě (8.5.1945), tak jsem vážně nevěděl. Přeci jen je to na jednu stranu něco, díky čemu tu jsme, jenže na druhou stranu se mi zkrátka do toho moc nechtělo. Pak jsem si v kalendíři všiml, že druhou květnovou neděli se slaví i Den matek. A bez těch bychom tu také nebyli. Proto jsem se tedy vydal tímto směrem. Našel jsem totiž na youtube video, které se hodí jak k tomuto dni (aby ne, když to má v názvu), tak i tím splatím dluh, kdy jsem tu delší zanedbával skupinu těch, kteří jen rádi něco tvoří. Navíc mi to video přijde i velmi zajímavé z hlediska malování odrazu, skla jako takového. Jasně, je to pastelkami, křídou, také je to vlastně rychlá a jednoduchá kresbička, jenže to nijak neumenšuje důvod si celé to video pořádně neprohlédnout. Při malování figurek by se to mohlo hodit - hlavně si všiměte, jaké barvy Leonard použil. Zdaleka ne jen červenou.

Pozornost také věnujte jak pozadí (velmi jednoduché, ale zcela dostačující), tak i tomu, jak namaloval okolí medvěda. Díky tomu medvídek doslova vystoupil z plochy. 

Mother's day is something we should remember. So even if today's we remember the end of WWII in Europe, instead of it I decided to post this video there. It shows you how to draw a  crystal bear. In my opinion it's even good for every miniature painter, too. Note what colours Leonardo used to catch reflections on the red heart. He even carefully drew the ground around the crystal bear.


neděle 4. května 2014

Padlý anděl / Dark Angel 200mm


Úspěch v soutěži na blogu Massive Voodoo mi nepřinesl jen velkou radost, ale také znamenal výhru v podobě 200 mm busty Padlého anděla. O této bustě jsem jen věděl, že existuje, že je to poměrně 'velký kus nábytku', jenže to bylo asi tak vše. Ovšem líbila se mi, o tom žádná. ám zkrátka rád fantasy. Navíc jsem měl doma i další figurky od firmy Yedharo a proto jsem byl opravdu zvědavý, jak Padlý anděl vypadá.

Když balíček dorazil, nadšení lehce vyprchalo, protože jednu polovinu křídla měl dvakrát, zatímco ta správná chyběla. Když už jsem si řekl, že si ji vymodeluji, tak mě ještě napadlo zeptat se Romana (Jarhead) z Massive Voodoo (MV). 





Jeho reakce byla okamžitá. Vedle toho, že mi sehnal kontakt na dodavatele (CoolMiniOrNot), protože MV byli původně ti, kdo bustu získal... Nebudu se tu zbytečně vykecávat. Stejně rychle reagovali i CoolMiniOrNot a chybějící díl je již na cestě. Snad vše dobře dopadne. Já si jen tak říkám, že budu muset pak bustu co nejříve namalovat. Což ale zase nezní nijak zle. Jak ovšem je busta zpracovaná? Samotný sculpt je povedený, ve skutečnosti vypadá ještě lépe než na fotografii.




Busta je ze světle šedého resinu a je třeba říci, že kvalita odlití nedosahuje toho, co jsem zaznamenal u věcí od Evil Miniatures, ovšem na druhou stranu se ani nejedná o zhůvěřilosti, které jsem již nekolikrát popsal u Finecastu od Games Workshop. 

Nenašel jsem totiž na bustě žádnou bublinku a ani nedolitou část. Co je na bustě bohužel na více místech, to je posunutá forma, či chcete-li viditelná dělící rovina formy (červené šipky). Naštestí se nejedná o nic fatálního a při troše štěstí mám za to, že nebude potřeba takřka žádný tmel, jen pilník a brusný papír.
   
Jedinou výtku bych měl - ovšem to berte jen jako názor před vlastním malováním - ke zpracování detailů křídel, resp. jednotlivých per. 

Z čeho mám naopak obzvláštní radost, je to, že se jedná o jakousi bustu bez nožiček - anděl má totiž jak kompletní trup, tak i ruce. A uznejte sami, že pro někoho, kdo také rád modeluje, se něco podobného více než hodí - jedná se bustu ve velikosti 200 mm.

Yedharo's Fallen Angel is a very nice 200mm bust. It was a prize in the Massive Voodoo's competition and I was the lucky one. As you can see it's made from light grey resin and is quite well casted. Red arrows on the pictures show places where mould lines are clearly visible. That means I will have to clean it with my modelling files. It's on such places of the surface of the bust that there is almost nothing to worry about - the deatils stay safe ;-) and I probably will use almost no putty.

You probably mentioned lower halves of the wings look the same. Well, they don't look the same because they are - it's a producer's mistake. Thanks to great help from Roman aka Jarhead from the Massive Voodoo and stuff from the CoolMiniOrNot the right part is on the way to my desk.


8,5/10
Fallen Angel
    


1942: Stalingrad 3D

Pavel aka Dittmann mi poslal odkaz na následující video (díky moc!). Rozhodně si ho nemohu nechat pro sebe.


sobota 3. května 2014

Hudba na víkend



offo nad Tokiem / James Harold "Jimmy" Doolittle bust

Kdo jiný by měl být předobrazem pro další bustu držitele americké medaile cti, kterého offo vymodeloval, než právě James Harold "Jimmy" Doolittle (1896 - 1993). Byl nositelem mnoha vyznamenání a držitelem mnoha ocenění, ovšem medaili cti obdržel za akci, která vešla do dějin nejen druhé světové války jako Doolittlův nálet (Doolittle Raid). 

16. dubna 1942 bombardovalo šestnáct bombardérů North American B-25B Mitchell japonské hlavní město Tokio. Je důležité si uvědomit dvě věci. Tou první je to, že od japonského útoku na Pearl Harbor uběhlo teprve několik měsíců a vojenské síly japonského císařství ovládaly značnou část Tichomoří a USA byly ve značné defenzívě. Druhou skutečností pak je, že hlavní japonské město Tokio se díky tomu nacházelo mimo dolet všech tehdy známých (nejen) amerických bombardérů a sami Japonci považovali své hlavní město za naprosto nedotknutelné.  V Tokiu také sídlíl japonský císař, který byl Japonci pokládán takřka (pokud ne zcela) za boha.

James Doolittle přišel s nápadem na provedení takřka šílené akce - již zmíněného náletu na Tokio. Celou tuto akci musel velmi podrobně naplánovat - od vlastního výběru bobardovacích letounů (musely odstartovat z paluby letadlové lodi), jejich úpravu, výběr posádek, nácviku vzletu bombardérů z paluby letadlové lodi...

Nálet se vydařil. Neměl sice žádný reálný vojenský dopad, ovšem psychologický dopad zato obrovský. Jak na samotné Japonce, tak i na obyvatele USA. Dalším důležitým faktem bylo i to, že díky výtečnému utajení Japonci předpokládali, že bombardéry startovaly ze základny na ostrově Midway. Měli i za to, že byl proveden zcela novými (a jim utajenými) bombardéry s extrémě dlouhým doletem. Právě proto se japonské ozbrojené síly následně vydaly směrem na Midway...



Busta

Busta je opět taková, jaké od offa známe - tedy velikost 1/9 a opět je vymodelována ze směsi Super Sculpey FIRM + FIMO.

 
James Harold "Jimmy" Doolittle is another reciever of the Medal of Honor. He recieved it for planning an leading The (Doolittle) Raid on Tokyo. On April 18, 1942 sixteen modified B-25B Mitchell bombers took off the board od USS Hornet aircraft carrier to raid the Japan capitol - Tokyo. Though the damages were nothing serious, the raid itself ment a lot - USA showed its courage and Japanese decided to attack Midway. It led to the fall of Japanese Empire in 1945.


General Doolittle is an US national hero who recieved the Medal of Honor and in citation 1) reads: "For conspicuous leadership above and beyond the call of duty, involving personal valor and intrepidity at an extreme hazard to life. With the apparent certainty of being forced to land in enemy territory or to perish at sea, Lt. Col. Doolittle personally led a squadron of Army bombers, manned by volunteer crews, in a highly destructive raid on the Japanese mainland."  

1) - http://en.wikipedia.org/wiki/Jimmy_Doolittle


čtvrtek 1. května 2014

And the winner is... Fire Warrior

Hlasování je ukončeno, díky všem, kteří hlasovali. Vítězem se stal Fire Warrior. Poměrně jasně. 

Fire Warrior is is the lucky winner. Well, ... hope he will be. Thanks for your voting.



úterý 29. dubna 2014

Na stole... / WIP

Předně chci poděkovat všem, kteří v anketě hlasovali. Pokud ne, ještě to můete napravit :-). Myšleno to je zcela vážně. Zatím to tedy vypadá, že vyyhraje Fire Warrior. Proto jsem již pustil do výroby jejich pulsní pušky (II.).  Mimochodem zatím to tedy vypadá jako ruční pila, ale to se nenechte zmást. Je bez pažby. Navíc vedle figurky panoše ve velikosti 54 mm vypadá jako prkno. To tedy vypadá i tak. Opravdu moc bych chtěl poděkovat Persimu za přeměření této pušky u figurky 28 mm od GW. Bez toho bych se tak daleko nedostal. Mimochodem 'Etherala' udělám pak.

To třetí je něco, co si dělám víceméně pro radost. Zatím nechci říkat, co to má být, ale tohle je zatím hrubá kostra. Velmi hrubá kostra. Ve výsledku by to měla být celá figurka na členitém podstavci.


Tau Pulse Rifle (II) is something I would never be able to make without help - Persi has measured all sizes of the small one he has in his 28mm GW miniature. Well, it looks you want me make the Tau Warrior. That's why I'm working the rifle. But don't worry - I will make the Etheral anyway. 

#I is the (primed) 54mm XIV century Squire by M Model and #III  is something I'm sculpting for my  joy.













sobota 26. dubna 2014

OFFO a Gregory "Pappy" Boyington


Medal of Honor
Gregory "Pappy" Boyington byl stíhacím esem letectva spojených států v době druhé světové války a držitelem dvou nejvyšších vojenských vyznamenání Spojených států. Tedy jak vyznamenání Medaile cti (Medal of Honor - vzhled samotné medaile se liší podle toho, zda medaile byla udělena příslušníkovi letecta (Air Force), armády (Army), případně námořnictva (Navy)). Podmínky udělení této medaile jsou však vždy stejné. Medaile je nejvyšším možným oceněním, které uděluje prezident USA jménem Kongresu Spojených států. Z toho je také zřejmé, že ji nemůže získat nikdo, kdo není příslušníkem  ani jedné této ozbrojené složky americké armády. Získat toto ocenění je tak těžké, že je - stejně jako v případě Viktoriina kříže - nejčastěji udělována posmrtně. O výjimečnosti tohoto vyznamenání svědčí i to, že nositeli této medaile ostatní američtí vojáci salutují dříve. Bez ohledu na hodnost. Tedy klidně generál vojínovi, pokud by ten byl nositelem této medaile.
Navy Cross

Druhým nejvyšším oceněním, které Boyington získal, je Námořní kříž (Navy Cross) udělovaným za odvahu a vzornou službu.

Sám Boyington se bojů ve druhé světové válce účastnil ještě předtím, než Spojené státy vstoupily do války po japonském útoku na Pearl Harbor sedmého prosince 1941. Bojoval totiž v řadách dobrovolníků - stíhacích pilotů  v jednotce pojmenované 'Létající tygři'. Tito piloti bojovali proti Japonsku na straně Číny.

Do aktivní služby se vrátil v roce 1943. Docílil celkem 26 sestřlů nepřátelských letadel. V lednu 1944 byl sestřelen na oceánem a upadl do japonského zajetí. Osvobozen byl krátce před kapitulací Japonska. Gregory "Pappy" Boyington přežil jak válku tak i japonské vězení. Měl však problémy s alkoholem, byl náruživým kuřákem a v roce 1988 podlehl následkům rakoviny plic.



Gregory "Pappy" Boyington (December 4, 1912 – January 11, 1988) was a highly decorated American combat pilot and ace during WWII. He received both the Medal of Honor and the Navy Cross. Before the USA declared and entered war (after japanese attack on Pearl Harbor), he served as a combat pilot in 1st American Volunteer Group (better known as 'Flying Tigers') in Burma during the military conflict between China and Japan. 

Flying Tigers (foto: wikipedia.org)
In September 1942, he rejoined the Marine Corps. In early 1943, he began flying on combat missions as a Marine F4U Corsair fighter pilot. In January 1944 was shot down into the Pacific Ocean. He was captured and was a prisoner of war for over a year and a half. He was released shortly before the surrender of Japan.

He died in January 1988 possibly from cancer complications at his age of 75. 

Gregory 'Puppy' Boyington on wikipedia


Medaile cti / Medal of Honor