pátek 22. února 2013

Hudba na víkend





Anubis - celkové foto

Nedalo mi to, a abych to lépe přiblížil jak vám, tak i sobě, tak jsem figurku poskládal tak, jak má vypadat. Tedy jak by měla vypadat.




Anubis - šup na tyč

Dalším krokem na podstavci, respektive výstražné ceduli, bylo vyrobení tyče, na které bude cedule připevněna. To sice budu moci udělat na samotný závěr kompletace podstavce, tedy před závěrečným nalitím radioaktivní břečky. Ovšem je nutné mít právě tuto část připravenou dopředu.

Z plastové tyčky jsem odřízl asi tak 6 cm dlouhý kus. Protože jsem  nechtěl, aby byla cedule připevněná na tyči, ale na trubce, tak jsem  na jednom konci vyvrtal do tyčky díru. Než jsem začal vrtat, tak jsem si pomocí šídla naznačil střed. Je to proto, že pak mi nedělá problém nasadit vrtáček do pomyslného středu tak, abych vyvrtal v rámci možností tam, kde je střed. Nevím, jak to děláte vy, ale já to musím dělat právě tak. Navíc jako první použiji mnohem menší vrtáček, pomocí kterého si předvrtám dírku, kterou pak rozšířím vrtákem s větším průměrem. Je to proto, že pak nedojde k prasknutí vrtané tyčky. Ono tedy v tomto konkrétním případě, kdy se jedná o tyč, která stojí dlouho dobu v agresivním prostředí, by to bylo takřka jedno, jenže pokud bychom vrtali například hlaveň nějaké pušky...

Jakmile jsme měl otvor vyvrtaný, vyvrtal jsem i otvor do podstavce, kam pak přijde usadit samotná cedule a začal jsem barvit. 


Černým a bílým sprejem (v tomto pořadí) jsem si nejprve předstínoval celou tyč. Bílou barvu jsem použil jen jemně, protože jsem chtěl, aby černý základ byl v tomto případě i vrstvou znázorňující podklad pod oprýskanou barvou. Následovalo již několikrát popsané kolečko natření tyče přípravkem Absolute Chipping. Jakmile byl suchý, namaloval jsem v centimetrovém odstupu červené pruhy, protože bílá barva již na tyči byla. Jakmile barva zaschla, následovalo opatrné oloupání. 
 
Velmi rozředěnou světlou červenou jsem naznačil jednotlivá pole červené barvy (akrylová Andrea) tak, aby jednotlivé pruhy nepůsobily příliš jednotvárně. Nakonec jsem silně rozředěnou (takřka špinavá voda) akrylovou barvou Agama - rez celou tyč přetřel tak, abych jednak odstranil místa, kde prosvítala v červených pruzích bílá podkladová barva a také jsem tou to barvu zašpinil bílá pole. Poněkud více hustší (aby lépe kryla) stejnou barvou jsem zamaloval vyvrtaný otvor tak, abych získal dojem rezavého konce trubky. Samotné doladění pak budu provádět až co bude cedule pevnou součástí podstavce. Nebude se však již jednat o žádné radikální změny. Pokud vůbec nějaké. To ještě uvidím.





čtvrtek 21. února 2013

Cyberpunk 2077

Na jednu stranu využívám tohle video prostě proto, že nemám čas na nic většího, ovšem i tak bych sem tohle video dal. Takže dvě mouchy jednou ranou.


PS: Díky Pavlovi za link... ;-)

neděle 17. února 2013

Nové nástroje Kemper Tools na DecoDance

Ačkoli se snažím tento blog vést od jeho vzniku tak, abych nebyl závislý na žádné třetí sobě a nebyl jsem tak nucený sem dávat příspěvky, které by se blížily reklamě, tak přiznávám, že v některých případech nějaký výrobek zkrátka používám a nemám žádný důvod ho přestat používat. V případě polymerové hmoty Super Sculpey FIRM to došlo tak daleko, že na blogu, který v prvopočátcích měl být zejména o malování figurek, jsem začal uveřejňovat spíše příspěvky o sculptingu. Tedy příspěvky týkající se jak samotných hmot, tak i všeho, co jsem pokládal za vhodné k danému tématu. A tím nemyslím jen samotný sculpting, ale i jiné práce s takřka libovolnou modelovací hmotou. 

Jenže za jednu z těch nejlepších zapékacích hmot - alespoň pro modelování v domácích podmínkách - považuji právě hmotu Sculpey. A jelikož jediným místem, kde šlo hmotu sehnat - nechtělo se mi ji shnánět mimo území ČR, byl eshop DecoDance, neměl jsem vlastně ani na výběr o něm na tomto blogu nepsat. Navíc tam mají i dobré ceny, takže jsem s čistým svědomím mohl o této možnosti napsat přímo. Vedle samotné hmoty Sculpey FIRM (a dalších) pak ještě rozšířili nabídku o nástroje Kemper Tools. Ty osobně považuji - jak jsem již ostatně psal dokonce dvakrát - vynikající, navíc řemeslně provedené tak, že opravdu vydrží a dá se s nimi hodiny pracovat bez obav z toho, že si zničíte ruce. Snad to byl důvod, proč jsem nijak nekomentoval to, že v nabídce tohoto eshopu chybí jeden nástroj, který se sice využívá nejen pro sculpting, ale naopak bych si troufl říci, že primárně pro malování, v poslední době (vzhledem k počtu odkazů) bych pak řekl, že se do čela dostává embossing. O této technice se šířit nechci, navíc tento příspěvek má být o sculptingu, že? 



Jde ovšem o to, že tento nástroj můžete nalézt jako tzv. 'vytlačovací tyčinku', případně 'hrot na embossing' (to musíte mít násadku :-)) ovšem také ho můžete najít jako 'kuličkový stylus'. A právě pod tímto názvem ho najdeme na DecoDance. Ovšem oproti již zmíněným nástrojům pro embossing zde jsou i oboustranné. Tedy takové, které mají kuličku na obou koncích (samozřejmě jinou). Tuto větu opět neberte tak, že se nesmí (nedá) použít i pro tu kterou techniku. To vůbec ne. Ovšem v případě sculptingu nemusíte mít v ruce dva nástroje, ale jen jeden a plynule je měnit podle potřeba. Snad drobný detail, ovšem jen zdánlivý, protože přehazovat si (byť jen dva) nástroje třeba několikrát za minutu je... je zkrátka neskutečně otravné. 

Proto jsem byl velmi rád, když jsem našel v poště mail od DecoDance upozorňující právě na to, že tyto nástroje má skladem.  Tyto nástroje mohu všem jen doporučit. A třeba i na suché obtisky známé také jako propisoty. O těchto nástrojích bych zkrátka řekl, že patří mezi ty, které je dobré mít na pracovním stole. Tento druh nástroje (tedy hrot ve tvaru kuličky) mám již poměrně dlouho - konečně článek o nástrojích jsem napsal již na konci roku 2011 - ovšem pokud bych je doma neměl, rozhodně bych si pořídil právě nástroje od Kemper Tools. 



Pokud se totiž pozorněji podíváte na fotografii nástroje Kemper Tools (výše) a najdete si nástroje, které mám já (pod číslem 06), pak si možná všimnete toho, že nástroj Kemper Tools má o něco málo větší průměr násadky. To je onen ďábel ukrytý v detailu. Totiž zcela konkrétní (a věřte tomu, že více než důležitý) rozdíl, díky kterému se s nástrojem Kemper Tools po mnoha hodinách pracuje mnohem lépe. A že se s tímto nástrojem dí pracovat i poměrně dlouho 'v jednom kuse' to se můžete sami převědčit v následujícím videu. Také zde můžete názorně vidět, jak se s tímto nástrojem pracuje a jak je důležitý. Osobně jsem za toto video velmi rád, protože podobnou demonstraci (včetně již zmíněného přehazování jednotlivých konců nástroje) bych velmi pravděpodobně sám nedokázal takto skvěle předvést. Jen škoda té hudby :-), ta mi tam zkrátka nějak nepasuje.



Modelovací nástroje s hrotem ve tvaru kuličky na DecoDance:

PS: Ještě jednou bych chtěl zdůraznit (záleží mi na tom, proto to tak moc opakuji) že tento příspěvek opravdu není reklama, ale naopak upozornění na velmi šikovný nástroj, který je zkrátka potřeba a nemáte-li možnost jako si doma vyrobit právě onen pravidelný hrot s kuličkou, nedá se tento nástroj svépomocí takřka vyrobit. Určitě ne za tu cenu. Navíc to berte tak, že to mám i prakticky vyzkoušené. Naposledy jsem právě tenhle nástroj používal, když jsem dělal podstavec pod Anubise...  

sobota 16. února 2013

Anubis - málo času

Tento týden jsem měl málo času na to, abych na figurce něco více udělal. A vypadá to, že to ještě pár dní nebude jinak. Kdo zažil někdy stěhování v rodině, tak snad pochopí. Ovšem zpět k figurce: měl jsem, jen trochu času na dodělání podstavce. Vlastně jen na nasprejování základní krycí barvy.  Ovšem než jsem se do toho pustil, musel jsem přidělat bočnice podstavce, které vytvoří základ jezírka s radioaktivním slizem. 

Vzhledem k tomu, že konektor, ze kterého vedou tři dráty (na fotce ve výřezu) je z nějaké tvrdé umělé hmoty a já si nebyl jistý tím, jak by na ní držela barva - hlavně tedy i v budoucnu - raději jsem ji přelepil obyčejnou papírovou samolepkou. Zbytek jsem pak překryl ještě tmelem green stuff. 

Jakmile jsem to měl hotové a hmota byla vytvrzená, tak jsem podstavec přestříkal nejprve černým sprejem, pak lehce bílým.
 
 


úterý 12. února 2013

Aliens: Colonial Marines

Nejsou to sice přímo figurky, ale nevím jak vy, ale já na vetřelcích vyrostl.


sobota 9. února 2013

Manta - podstavec

V případě manty jsem základ podstavce udělal stejný - tedy opět z tvrzeného polystyrénu. Oproti podstavci pod předchozí figurku jsem však do dvousložkového tmelu nevmačkával žádné další věci. Jen jsem zmačkaným obalem od čokoládového bonbónu naznačil strukturu kamene. Jako základ podstavce jsou opět plastové podstavečky z produkce Games Workshop.








Naznačená struktura kamene.

Anubis - podstavec

Před dalším malováním samotné figurky jsem potřeboval vědět, jak bude nakonec vypadat celková kompozice. Sice jsem si to předtím načrtl tužkou na papír, ale nebylo mi stále zcela jasné, jak bude vypadat v prostoru. Z toho důvodu jsem si musel udělat chybějící podstavec. Tady je. Je to vše 'co dům dal', tedy šroub s matkou, přípojka s dráty ze starého chladiče z PC, měděný drát a trochu dílů z FIRMu (ty šedé). Protože jsem ale nejprve z polystyrénu udělal základ, nemohl jsem použít zapékací FIRM, ale dvousložkové tmely Super Sculpey a greenstuff.





pátek 8. února 2013

Souboj od Scale75

Scale 75 se začíná stávat mým oblíbeným výrobcem figurek. Byťedy od nich zatím žádnou figurku nevlastním, jenže v podání návrhářů této firmy se pojí dohromady přesně to, co se mi na figurkařině líbí. Tedy skvěle provedený sculpt a stejně dobré odlití.

Novinou těchto dnů pak je 'Duel of Beast'. Až si říkám, že je škoda, že nejsem jejich agent, protože bych měl snadnější přístup k jejich produkci. Ovšem i tak...
















Hudba na víkend




čtvrtek 7. února 2013

Anubis - cedule

Pod figurku je potřeba udělat podstavec. Jednak vynikne, navíc mi přijde, že je potřeba o něj figurku doplnit. 

Protože jsem nechtěl jít cestou dřevěného podstavce, vlastně soklu, a na něm nějakou scenérii, rozhodl jsem se jen pro podstavec se základnou udělanou z podstavečků pod figurky Games Workshop. Jenže o tom až příště.

Na podstavci ale bude kus jakési mokřiny s vysokou hromadou, na které figurka sedí. Proto jsem se rozhodl, že na podstavci ještě bude výstražná cedule upozorňující na nezdravé prostředí :-). Přemýšlel jsem nad varováním 'Boihazard' a 'Radioactivity'. Rozhodl jsem se pro první možnost. Důvod byl v tom, že jsem na internetu nalezl hezčí ceduli s tímto nápisem. 

Na tiskárně jsem si ji vytiskl a nalepil na destičku z tvrdého kartonu. Vzhledem k tomu, že jsem chtěl ceduli udělat rezavou a poničenou, je tvrdý papír nejlepší volbou. Pokud totiž kartón velmi lehce (!) namočím - stačí velmi malá kapka vody - dá se papír snadno vyškrabávat a snadno tak získáme efekt prorezavělého plechu. Stačí jen barvami (odstíny hnědé) navodit iluzi rezavého plechu. 

Konečné barevné ladění (zejména tedy washe) pak ještě použiji až ve chvíli, kdy budu ceduli umisťovat na podstavec.

Poznámka: aby na inkousty z tiskárny nepůsobila voda, je dobré přetřít vytištěnou stranu tenkou vrstvou disperzního lepidla a nechat řádně (přes noc) zaschnout. Voda pak inkoust neovlivní.






  

3D tisk jako open source

Internetový magazín Connect! zvěřejnil zajímavý článek o 3D tisku na bázi 'open source'. Součástí článku byl i zajímavý rozhovor s Josefem Průšou - autorem nejpoužívanější 'open source' 3D tiskárny vycházející z projektu RepRap. A protože je na YouTube, dávám ho i na tento blog. 3D tisk rozhodně není pro každého, otázka je, zda kdy bude, ovšem určitě se nejedná o nic nedostupného.



Samotný článek pak najdete na adrese magazínu Connected!.

neděle 3. února 2013

Oloupaná barva - fotogalerie

Dopoledne jsem se zeptal kamaráda Pavla (Dittman) jestli nemá nějaké fotografie popraskané barvy a rezavého kovu. Že by se určitě hodily. Takřka obratem mi mailem poslal několik fotografií, z nichž jedna je lepší než druhá. Několik z nich vybírám a dávám sem. Je to výborné doplnění všech článků na téma rezavý kov. Tedy tohle je ještě mnohem lepší, protože jsou to fotografie skutečných předmětů. Fotografie jsem zmenšil oproti původní velikosti. Přesto však nijak extrémně, protože je potřeba, aby nedošlo ke ztrátě detailů. Věřím, že se vám budou hodit. A Pavlovi ještě jednou díky za fotky.














 


Doplňkové (komplenetární) barvy

V minulém příspěvku jsem psal o výběru barev. A že jsem si záměrně vybral žlutou a tmavě modrou. Když jsem sem ten příspěvek dával, tak jsem si uvědomil, že možná ne každému je jasné, co to ta doplňková (complemetary anglicky, pokud byste to chtěli hledat) barva vlastně je. 

Rozhodně nechci nikoho podezírat z nevědomosti, ovšem na soutěžích můžeme s železnou pravidelností narazit na figurky, která jsou sice barevné, ale při první pohledu vypadají tak nějak divně. Ten důvod může být právě i v tom, že autor nenamaloval figurku s použitím teorie barev. Namítnout můžete, že kontrast (nejsvětlejší a nejtmavší tóny vedle sebe) je důležitější. Je to pravda. (Navíc v tomhle dávám za pravdu Dakanovi, který v jednom komentáři napsal, že je třeba to zkoušet a zkoušet...). Ovšem ke kontrastu se ještě dostanu někdy příště (pořád je se mnou v mém konkrétním případě tak, že příliš velký kontrast se mi nelíbí). 

Doplňkové barvy jsou něčím, co není složité, navíc pokud je správně použijeme, tak vynikne jas obou dvou barev. Velmi pěkně je to ukázáno v knize od Matta Dixona na dvou obrázcích. Ty jsem upravil tak, abych je mohl použít přímo na příkladu figurky Anubise. 

Doplňkové barvy jsou takové barvy, které leží na kruhu barev *) naproti sobě. Na prvním obrázku je celý kruh barev.




Když jsem začínal figurky malovat, vůbec jsem se něčím podobným nezatěžoval. A škodil sám sobě. Na druhém obrázku pak je vidět, jak zvýší jas barvy, pokud je vedle ní právě její doplňková barva (vlevo). A naopak jak barva takřka zaniká, pokud tomu tak není (vpravo). Použité barvy jsou poměrně hodně syté, takže pokud by tomu tak nebylo, tak takřka zanikly.

Poznámka *): Klasické kolo barev je to, které je na obrázku.

Klasické kolo barev

Modernější kolo barev (tzv. YURMBY) se od předchozího liší. Ne tedy nijak výrazně, ovšem změny můžete vidět. Jako základní barvy zde totiž nejsou brány tři barvy (žlutá, modrá a červená) jako v dříve, ale šest barev (zelená, žlutá, červená a azurová (cyan), modrá a purpurová (magenta)). A právě v při použití tohoto barevného kola je žlutá doplňkovou barvou modré (a opačně).

To ovšem berte tak, že není potřeba příliš lpět na nějakých přesných odstínech. Je ovšem dobré o tom vědět. 
YURMBY

Prameny:

James Gurney; Color and Light; Andrews McMeel Publishing, 2010
Matt Dixon; The Fantasy Artist's Figure Drawing Bible; A&C Black London, 2008

sobota 2. února 2013

Anubis - sobota

Protože se chci figurky zbavit co nejdříve, neměl jsem jinou možnost než malovat. Během malování jsem se s konečnou platností rozhodl pro to, že figurka bude ve značně zdevastovaném stavu, aby se k ní hodila ta hromada šrotu, na které sedí. Jenže snadno se mi to řekne, hůře udělá.

Výstražná tabulka
Začal jsem tím, že jsem hřbet jednotlivých plátů, které má na zádech, namaloval modrou barvou. Protože je tmavá fialová barva doplňkovou barvou žluté, neměl jsem ani moc na výběr. Modrou jsem použil proto, že díky tomu, že použiji během barvení wash červenou a hnědou barvou, tak se z modré stane spíše hodně tmavá fialová. 

Díky tomu, že je fialová barva doplňkovou barvou pro žlutou, vzájemně obě barvy vyniknou. Bude se vlastně jednat o jakýsi optický klam a je to ve skutečnosti důvod, proč jsem použil žlutou. Klidně by šlo použít třeba i černou, jenže každý jistě ví, že výstražné značky se používá právě kombinace černé a žluté. Proto by nebylo nejlepší, kdybych tato barvy použil i utéto figurky. Ta totiž není až tak malá a mohlo by se snadno stát, že by hřbet figurky zbytečně přitahoval pozornost a odváděl ji od celku. 

Jakmile  jsem to měl hotové, tak jsem grafitovou tužkou udělal odření až na kov. Běžně se to používá při barvení modelů bojové techniky (vzpomeňte na pásy) a letadel. V tomto případě se to pak hodilo i k této figurce. Stejnou barevnou kombinaci budu muset použít i na další zbroj figurky. A také budu muset mnohem více odřít další části figurky. Z této figurky se tak stal žrout času. Mnohem větší, než jsem ze samého počátku předpokládal.


pátek 1. února 2013

Škrábance a odřeniny: doplnění - Anubis

Když jsem začal malovat odřeniny a škrábance, tak jsem si řekl - a i tady napsal - že je budu muset udělat klasicky. Tedy namalovat, protože chemie (tedy Absolute Chipping a Heavy Chipping) nefunguje. Jenže mě napadla hříšná myšlenka. Totiž zkusit to. Konečně nic horšího než přemalování mi nehrozí. Figurku tím nezničím a kdyby to přeci jen fungovalo alespoň trochu, tak bych si ušetřil práci s malování odřenin na špatně dostupných místech.  

Jde totiž o to, že štětcem naneseme buď příliš silnou vrstvu barvy, nebo naopak takovou, která nebude správně krýt. Z toho důvodu je nezbytné si dát práci s namalování ne jedné vrstvy jako když používáme stříkací pistoli, ale vrstev více. Můžete samozřejmě namítnout, že je možné stříkací pistoli přeci jen použít, pokud řádně předtím vymaskujeme místa, kam nechceme, aby se dostala barva. To rozhodně možné je. Navíc kdo to se stříkací pistolí dovede, nebyl by to až tak velký problém. Jenže ne každý má ty možnosti, případně dovednosti. 

Základ odřenin namalovaný štětcem, není třeba, aby byly příliš detailní. Je to zbytečné...


Proto jsem použití stříkací pistole zavrhl a použil jen štětec. Tedy nejprve jsem na figurku namaloval odřeniny tak, jak jsem si představoval, že by mohly vypadat.  Pak jsem použil Heavy Chipping od AK interactive. Pro tento přípravek jsem se rozhodl proto, že byl jednoduše v poličce blíže. Nic jiného v tom nebylo. Mám za to, že Absolute Chipping od MIG Productions by fungoval stejně. Ale vyzkoušené to prakticky nemám. Na fotografii to nemám, ale jelikož je to čirá tekutina, tak to ani není potřeba.

...pak jsem štětcem nanesl Heavy Chipping a jak byl suchý, tak barvu v tenké vrstvě...



Když jsem na suchý Absolute Chipping štětcem natřel slabou vrstvu žluté barvy, tak jsem na chvilku zalitoval, protože mě napadlo, že když to nebude fungovat, tak jsem si zbytečně přidělal práci. Jenže stalo se, tak mi nezbývalo než přetřít suchou barvu vodou, chvilku počkat a štětcem s tvrdým vlasem se pokusit barvu strhnout. Naštěstí to šlo dobře (byť s ne tak hezkým výsledkem jako když by byla vrstva krycí barvy nastříkána pistolí). Dost dobře na to, abych to tak nechal a doplnil recenzi na Heavy Chipping poznámkou, že funguje i na štětec. Tedy podle mého ano. Ostatně posuďte opět sami:

...a hotovo.
 


Hudba na víkend





Anubis - 'had' na zádech

V případě toho, co mi nejvíce ze všeho připomíná hada - ačkoli to asi má být brnění na páteři a ocasu - jsem se rozhodl, že nepůjdu čistě cestou rezavého kovu, ale oprýskané barvy. Sám jsem zvědav, jak to dopadne, ale jelikož jsem již několikrát něco podobného maloval, tak to snad půjde. 

Nejprve jsem si dopředu namaloval a vystínoval viditelnou část - tedy zejména horní polovinu. Barva ne všude kryje, jenže to vůbec nevadí, protože na řadu přijde právě oprýskání. To v tomto případě nebudu moci udělat s použitím některých přípravků, o kterých jsem psal, ale naopak to budu muset namalovat. Jenže to mě ještě čeká. A abych nemluvil, tak přidávám fotografie včetně fotografie barev na paletě. Fotografii jsem udělal až po malování, takže ne všechny barvy jsou tedy ve stavu, v jakém jsou v lahvičkách. Ovšem na dalších fotografiích je vidět, jak jsem je mezi sebou namíchal.